קדושת הלשון

הדיבור הוא החלק המייחד את האדם מכל הנבראים. בדיבור מבטא האדם את מחשבותיו. בפרשת "מטות" מלמדת התורה שיש קדושה מיוחדת ללשון, לדיבור. מי שנודר, מתחייב לעשות משהו, חייב הוא לקיים את דברו, את נדרו. וכך נאמר בתורה: "אִישׁ כִּי יִדֹּר נֶדֶר לַה', אוֹ הִשָּׁבַע שְׁבֻעָה לֶאְסֹר אִסָּר עַל נַפְשׁוֹ, לֹא יַחֵל דְּבָרוֹ:  כְּכָל הַיֹּצֵא מִפִּיו, יַעֲשֶׂה".

למאמר המלא וסיפור ילדים על המידה "קדושת הלשון"

הפלת מורך בעם

כל העם אחראי על שמירת המורל של העם. אסור ליחיד או לקבוצה מתוך העם לגרום להפחדה מיותרת, להפיל מורך בעם. בפרשת "מטות" מלמדת התורה שמשה חשד בבני גד ובני ראובן שהם לא מעוניינים להשתתף בכיבוש הארץ מפחד המלחמה בכנענים והוכיח אותם על כך. וכך כתוב בתורה: "וַיֹּאמֶר מֹשֶׁה לִבְנֵי גָד וְלִבְנֵי רְאוּבֵן:  הַאַחֵיכֶם יָבֹאוּ לַמִּלְחָמָה, וְאַתֶּם, תֵּשְׁבוּ פֹה   !?וְלָמָּה תנואון (תְנִיאוּן), אֶת לֵב בְּנֵי יִשְׂרָאֵל מֵעֲבֹר אֶל הָאָרֶץ, אֲשֶׁר נָתַן לָהֶם ה'." (במדבר, לב:ו-ז)

למאמר המלא וסיפור ילדים על המידה "הפלת מורך בעם"

מידה כנגד מידה

אחת ממידותיו של ה' בהנהגת העולם היא "מידה כנגד מידה". כלומר, לפי התנהגותו של האדם, כך מתנהגים אתו, לטוב או לרע. בפרשת "מטות" מלמדת אותנו התורה שבלעם נהרג בחרב. הוא רצה להמית, חלילה, את ישראל בפיו, לא בדרך המקובלת אצל הגויים, לכן המית אותו ה' גם כן בדרך שונה מהמקובל אצל עם ישראל, כי כוחם של ישראל בפיהם וכאן הרגו אותו בחרב. וכך כתוב בתורה: "וְאֵת בִּלְעָם בֶּן בְּעוֹר, הָרְגוּ בֶּחָרֶב." (במדבר, לא:ח)

למאמר המלא וסיפור ילדים על המידה "מידה כנגד מידה"

התנקות מחשד

אדם נדרש לחשוב על כל דבר שהוא עומד לעשות אם נכון לעשותו, טרם יעשה אותו. לעתים, נראה לאדם, שאין כל דופי במעשה, והוא מחליט לעשות אותו. פרשת "מטות" מלמדת אותנו שבכל זאת, אדם צריך להיות ישר ונקי מכל חשד, לא רק מול הבורא, אלא גם מול בני אדם. משה רבנו דרש זאת מבני גד ובני ראובן וכך אמר להם: "וִהְיִיתֶם נְקִיִּם מֵה', וּמִיִּשְׂרָאֵל". (במדבר, לב:כב) לכן, גם אם נראה לו שאין בעיה במעשה מההיבט האישי שלו, עליו לחשוב שמא אחרים יפרשו לא נכון את פעולתו, והדבר יעורר אצלם חשד להתנהגות לא נכונה שלו.

חידת המידות

ילדים יקרים, שימו לב.

בחידה שלפניכם רמוזה אחת מארבע המידות שבפרשה. עליכם למצוא איזוהי. בהצלחה.

"אתה יודע? כבר עברו שלשה חדשים מאז שנדרת לבית הכנסת"

"נכון, פשוט שכחתי, והיום אשתדל לשלם את כל החובות"

"חבל שאין לנו רשות להטיל קנסות"

"אתה צודק. הגיע הזמן שאנשים יתיחסו לנדריהם ברצינות"