ברוכים הבאים לאתר "מידה טובה בפרשה". ריכזנו פה תשובות לשאלות נפוצות אודות האתר, אשר יתעדכנו עם הזמן.

מהי מטרת האתר ולמי הוא מיועד?

מטרת הקמת האתר הינה לשמש כלי עזר ללימוד והטמעת מידות טובות בקרב ילדינו. האתר הוקם לשרת את הצבור הרחב כולו. כל הורה מוזמן להיכנס לאתר, לקרוא על מידות טובות שבפרשה, ללמד אותן את ילדיו, ובכך יגדלו ויתרחבו המעגלים הטובים, מעגלים של מידות טובות.

מדוע חשוב ללמד את הילדים מידות טובות?

במשפחה: הורים שיחנכו למידות טובות, יראו תוצאות טובות בטווח המיידי: הרצון להשקיע בלימודים יעלה, הרצון לעזור לאחים ולהורים יגבר והעיקר-הילדים יהיו יותר שמחים.

במערכת החינוך: על מערכת החינוך בכלל, והמורים בפרט, לדעת שיסוד החינוך הטוב הוא חינוך למידות טובות. מידות טובות אשר נקנה לתלמידים יביאו אותם עם הזמן לאיכות חיים מידותית-ערכית בחייהם. הם יחפשו מה ניתן לעזור עוד לפרט ולכלל ולא יחפשו רק טובת עצמם למלא.

מידות טובות? קודם שהמנהיגים שלנו ילמדו להתנהג!

מנהיגי הצבור, הרוחניים והמדיניים חייבים לשמש דוגמה חיובית להתנהגות טובה בהיבט המדותי-ערכי. צבור שמנהיגיו מועלים בתפקידיהם, קרוב לודאי שהתנהגותו הערכית תלך ותרד והפשיעה תגדל.

גם אם זה לא תמיד קורה, חובתנו כאזרחים היא ללמוד על המדות הטובות, ללמד את ילדינו, לתקן את הטעון תיקון אצלנו בתחום המידותי-ערכי, ולהיות "שגרירים" טובים של מידות טובות.

דבר נוסף, ילדינו/תלמידינו היום הם המנהיגים של מחר, לכן נמשיך ביתר שאת לחנך את הדור הצעיר למידות טובות ובכך נכין את הקרקע למנהיגות מסוג חדש.

טוב הבנתי. איך אני כהורה אמור לעבוד עם האתר?

בכל שבוע נתמקד ב"ה בערך או מידה טובה אחת (אולי בהמשך יותר) המופיעה בפרשת השבוע. נעלה מאמר להורים הסוקר את המידה הטובה, ואליו יצורפו סיפורים והפעלות מתאימות לילדים.

אנו מציעים להורה להתחיל בקריאת המאמר השבועי, ולהמשיך עם העברת ההפעלות לילדיו. זמן טוב לכך יכול להיות בלילה לפני השינה אבל כמובן זה תלוי בכל משפחה. כמו כן, אנו מציעים לפרוש את ההפעלות על פני כמה ימים.

את יום השבת אפשר לנצל לחזרה ולשיח משפחתי בנושא.

מה מקומן של המידות הטובות ביהדות?

כלומר, האם הן חלק מתרי"ג מצוות? האם ניתן להפרידן כתחום מיוחד העומד בזכות עצמו, דוגמת קבוצת המצוות שבין אדם למקום?

ובכן, שאלה זו עמדה בפני גדולי המחשבה היהודית בדורות השונים. נביא כאן בקצרה את דעת תלמיד האר"י הקדוש-רבי חיים ויטאל זצ"ל: המדות הטובות הן בסיס למצוות. כלומר רק מי שמדותיו מתוקנות יכול לקבל עליו עול מצוות. מסיבה זו לא ייחדה התורה מצוות למדות, אלא הבהירה שהאדם חייב לתקן מדותיו לפני בואו ללמוד תורה.

מי עומד מאחורי האתר?

יוזם האתר וכותב התכנים הוא איש חינוך העוסק בהוראה ובהדרכת מורים כבר עשרות שנים. זכה היוזם והכותב לפגוש "אנשים טובים באמצע הדרך", כך שיחד מנסים אנחנו להביא בפניכם חומרים מסודרים ערוכים על פי פרשיות השבוע.

של מי האיורים המקסימים שבאתר?

האיורים שבאתר הם פרי ידיה של המאיירת המוכשרת ענבל גיגי בוסידן. ניתן להשיג את ענבל במייל igigb@gmail.com